מה תרופות מרשם יכול להעלות את אנזימי הכבד שלך?

סטטינים

אנזימי כבד גבוהים עשויים להצביע על נזק לכבד או דלקת. פגיעה בכבד גורמת לדליפת אנזימים הנקראת aminotransferases, הכוללים alinine aminotransferase, או ALT, ו- aspartate aminotransferase, או AST. אנזימים אלה מזוהים בדרך כלל במהלך בדיקת תפקודי כבד. אנזימים אחרים שעשויים להיכלל במבחן תפקודי הכבד הם phosphatase אלקליני, או AP, גמא-גלוטמילטרנפרז, או GGT, דהידרוגנאז לקטט או LDH ו- 5-nucleotidase. תרופות מרשם רבות עלולות לגרום לעלייה באנזימי הכבד וחלקן יובילו לפגיעה חמורה בכבד אם לא יופסקו.

טטרציקליינים

סטטינים, או מעכבי רדוקטאז HMG-COA, הם תרופות להורדת כולסטרול הכוללות לובסטטין, אטורבסטטין, סימבסטטין, פרבסטטין, רוסווסטאטין, פיטווסטאטין ופלואסטאטין. זה סוג של תרופות עלול לגרום לעלייה transaminases, GGT ו AP, על פי “מידע סמים מדריך”. לפני שאתה prescribed סטטין, הרופא שלך צריך לבצע בדיקת תפקודי כבד על מנת להבטיח כי רמות הם בטווח הנורמלי. אנזימי הכבד יש למדוד מעת לעת, כי סטטינים יש פוטנציאל לגרום לפציעה בכבד.

Amiodarone

טטרציקלינים הם אנטיביוטיקה המשמשת לזיבת ועגבת בחולים אלרגיים לפניצילין וזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים מסוימים, כולל Mycoplasma, Chlamydia ו Ricettsia. Tetracylcines משותפת כוללים tetracycline, doxycycline ו minocycline. תרופות אלו עלולות לפגוע בתפקוד הכבד, במיוחד במהלך ההיריון, בחולים עם ליקוי כבד קיים, וכאשר מינונים גבוהים ניתנים לווריד, מסביר “פרמקולוגיה בסיסית וקלינית”. מדידות תקופתיות של בדיקות תפקודי כבד יש להעריך על מנת לקבוע אם תפקוד לקוי של הכבד קיים.

תרופות נגד התקפים

Amiodarone הוא סוכן antarrhythmic המשמש לניהול פעימות לב לא סדירות. תרופה זו עלולה לגרום phospholipidosis, שהוא הצטברות של phospholipids או שומן למצוא בתאים. אחד הסימנים המופיעים הוא טרנסמינזות גבוהות, במיוחד אצל מטופלים שקיבלו מינונים גבוהים יותר, על פי “פרמקותרפיה: גישה פתופיזיולוגית”. בדיקות תפקוד כבד יש לעקוב בקביעות.

תרופות אחרות

Phenytoin, חומצה valproic, carbamazepine ו phenobarbital הן תרופות המשמשות למניעה וטיפול של התקפים ועלול להוביל אנזימים גבוהות. בדיקות תפקוד כבד יש להעריך מעת לעת כחלק הפרמטרים ניטור. חומצה Valproic דורש בדיקות תפקודי כבד לפני תחילת הטיפול במהלך הטיפול. אם יש לך פגיעה בכבד, תזדקק מינון מופחת. Carbamazepine עשוי לשפר את הפוטנציאל של תרופות מסוימות, כגון acetaminophen, כדי לגרום לרעילות הכבד. עליך תמיד להודיע ​​לרופא על כל התרופות שבהן אתה משתמש.

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות, או NSAIDs, כגון איבופרופן ודיקלופנק, עשויות להגביר את אנזימי הכבד. Isoniazid, nitrofurantoin, trimethoprim, hydralazine ו quinidine עלול גם לגרום לגבהים באנזימי הכבד. קפטופריל, lisinopril, erythromycin, sulfonylureas, כגון glyburide ו glipizide, וכן sulfonamides, כגון sulfadiazine ו sulfamethoxazole, לעתים רחוקות עלול לגרום לצהבת cholestatic, אשר מתבטאת כמו אנזימים בכבד מוגברת, קובע “Pharmacotherapy”.