מה הם הסימפטומים של שיעור שקיעת דם גבוהה?

קַדַחַת

שיעור שקיעת כדורית הדם (ESR) הוא מבחן מבוצע בדרך כלל, אך הוא מאוד לא ספציפי, מה שאומר שיש ESR גבוה לא בהכרח אומר לרופא שלך מה לא בסדר, רק שמשהו לא בסדר. ESR הוא סמן של דלקת, כך שהוא יכול להיות גבוה עם זיהומים וגם סוגים אחרים של דלקת. ESR יכול להיות אפילו מורם קלות כאשר אתה בריא לגמרי.

הַדבָּקָה

חום הוא סימפטום נפוץ המתרחש עם ESR מוגבה. קדחת מתרחשת לעיתים קרובות עם סוגים שונים של זיהום, אבל יכול גם להיות נוכח בתנאים דלקתיים אחרים, כגון סוגים מסוימים של דלקת פרקים, סרטן תגובות לתרופות.

כאב מפרקים

סוגים רבים ושונים של זיהומים יכולים להיות קשורים עם שקיעת דם גבוהה. אלה כוללים זיהומים נפוצים כגון תסמונות ויראליות (“קר” או שפעת), דלקת גרון או צלוליטיס (זיהום בעור). ESR גבוה מאוד (> 100 מ”מ לשעה) יכול להיות קשור לזיהומים חמורים יותר כגון אנדוקרדיטיס (דלקת לב) או דלקת מפרקים ספיגה (זיהום משותף).

פריחה

כאב משותף יכול להתרחש עם דלקת מפרקים (דלקת של המפרק) או זיהום (ראה סעיף קודם). סוגים מסוימים של דלקת מפרקים קשורים לתנאים דלקתיים או לתנאים אוטואימוניים (כאשר המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את עצמה). סוגים נפוצים של דלקות דלקתיות הגורמות ל- ESR גבוה כוללים צנית, דלקת פרקים שגרונית ו זאבת מערכתית (זאבת או זאבת).

כְּאֵב רֹאשׁ

פריחה יכולה להתרחש עם מחלות ויראליות או עם תנאים אוטואימוניים כי גם לגרום ESR גבוה. זאבת היא מצב אחד אוטואימונית שגורמת הן פריחה ו ESR מוגבה. פריחה יכולה להתרחש גם עם משהו שנקרא vasculitis, שהוא דלקת של כלי הדם.

כאב ראש הוא מאוד לא ספציפי, כלומר זה יכול להתרחש בהרבה מחלות שונות. כמה מחלות אלה או מחלות יכול גם לגרום ESR גבוה. זיהום יכול לגרום כאב ראש גבוה ESR. זיהומים ויראליים יכולים להיות קשורים עם כאב ראש. זיהומים חמורים יותר, כגון דלקת קרום המוח החיידקית (זיהום הכיסוי של המוח), העלולים לסכן חיים, עלולים לגרום גם לכאב ראש. כאב ראש יכול להיות קשור גם עם תנאים דלקתיים כמו זאבת. לבסוף, כאב ראש (במיוחד כאב על המקדש) יחד עם שינויים חזותיים אצל מבוגרים יכולים להיות קשורים עם מצב הנקרא arteritis הזמני, סוג של דלקת כלי הדם. מצב זה כמעט תמיד גורם ESR גבוה מאוד.

כאב גרון

עייפות

כאב גרון הוא סימפטום נפוץ ובדרך כלל תוצאה של זיהום, כגון דלקת גרון או מונונוקלאוזיס (מונו). לפעמים זיהומים בגרון מקבלים כל כך חמור, כי הם צריכים להיות סחוט בניתוח או מטופלים בבית החולים. כל אלה סוגים של זיהום יכול לגרום ESR גבוה בדרך כלל גרוע יותר את הזיהום, גבוה יותר ESR. אז, דלקת גרון (זיהום קל למדי) עלול לגרום ESR מוגבה מעט בעוד זיהום גרון רציני הדורש ניתוח עלול לגרום ESR גבוה בהרבה.

עייפות, או עייפות עייפה, הוא סימפטום נפוץ מאוד שיכול להיות משויך ESR גבוה. עייפות יכולה להיגרם על ידי אנמיה (ספירת דם נמוכה), הריון, סרטן, זיהום או דלקת – כל אלה יכולים גם לגרום ESR גבוה.