מה הם היתרונות של coq10 & שמן דגים?

סקירה כללית

שמן דגים וקואנזים Q10 הם תוספי תזונה שיכולים להועיל לחולי לב. שמן דגים הוא המקור הטוב ביותר של לב בריא אומגה -3 חומצות שומן בריא, ואילו קואנזים Q10, הידוע גם בשם ubiquinone או CoQ10, הוא חומר דמוי ויטמין אשר ממלא תפקיד מפתח בייצור אנרגיה בגוף האדם. בנוסף תוספי הוא נמצא במגוון רחב של מזונות והוא מסונתז גם בכל רקמות האדם, במיוחד בשריר הלב.

היתרונות של שמן דגים

חומצות שומן אומגה -3 הנמצאות בשמן דגים קשורות להטבות בריאותיות רבות לב וכלי דם. הם מפחיתים את הסיכון של לחץ דם גבוה, מוות לב פתאומי ושבץ. בנוסף, אומגה -3 חומצות שומן להגדיל את רמות הכולסטרול LDL מועיל בדם. הטבות אפשריות אחרות נמצאות עדיין בחקירה ועלולות לכלול סיכון מופחת של דלקת מפרקים שגרונית, אסטמה, הפרעות קצב וסוגים מסוימים של סרטן.

היתרונות של CoQ10

רמות נמוכות של CoQ10 נראות לעיתים קרובות אצל חולים קשישים, כמו גם עם מחלות לב, ניוון שרירים, מחלת פרקינסון, סרטן, סוכרת ואיידס. מחקרים הראו כי חולים עם אי ספיקת לב ויתר לחץ דם משתפרים כאשר CoQ10 מנוהל בנוסף לטיפולים קונבנציונליים.

מקורות תזונתיים

איגוד הלב האמריקני ממליץ לאכול לפחות שתי מנות של דגי מים קרים בלתי רצויים בשבוע. מנה אחת מורכבת מ -3.5 גרם של דגים מבושלים. דגים דלי מים קרים כגון מקרל, הרינג, סלמון, טרוטה האגם, סרדינים ו טונה albacore יש את הרמות הגבוהות ביותר של אומגה -3 לב בריא חומצות שומן. CoQ10 הוא הגבוה ביותר בבשר איברים כגון לב, כבד וכליות, והוא נמצא גם בשר בקר, שמן סויה, סרדינים, מקרל ובוטנים.

תוספי תזונה

רוב כמוסות שמן דגים מכילים בין 600 מ”ג ו 1 גרם של שמן דגים. תמיד בצע את הוראות היצרן על החבילה או לדבר עם רופא מקצועי כדי לקבוע את המינון הנכון. אין לצרוך יותר מ 3 גרם של שמן דגים ליום אלא אם כן מומלץ על ידי רופא מקצועי, כי תופעות לוואי שליליות עלולות להתרחש.