מה הם הגורמים לשיעול פרודוקטיבי מתמשך?

כרונית ברונכיטיס

שיעול הוא אחד הסיבות הנפוצות ביותר אנשים לבקר רופא, על פי אוניברסיטת מרילנד המרכז הרפואי. שיעול פרודוקטיבי הוא אחד המייצר ריר, או ליחה. שיעול פרודוקטיבי או כרוני פרודוקטיבי אינו נורמלי ועשוי להצביע על הפרעה של הריאות. שיעול שנמשך יותר משבועיים צריך להיות מוערך על ידי רופא.

שַׁחֶפֶת

ברונכיטיס כרונית היא מחלת ריאות כרונית, מתמשכת ומסכנת חיים, המאופיינת בדלקת ועיבוי של דרכי הנשימה ולייצור מוגבר של ריר. ברונכיטיס כרונית גורמת לשיעול פרודוקטיבי וקוצר נשימה החמיר עם הזמן. עישון גורם ברוב המקרים, על פי האגודה לריאות האמריקאי. שאיפת אדים וחלקיקי אבק, בדרך כלל במקום העבודה, היא גם סיבה. אנשים מושפעים לעיתים קרובות גם לפתח אמפיזמה, עוד הפרעת ריאות חמורה. הפסקת עישון היא הדרך החשובה ביותר למניעת נזקי ריאות החמרה. אם נמצא מוקדם, הסימפטומים יכולים להיות מנוהלים באופן יעיל. לעתים קרובות, חולים מתעלמים מסימפטומים המעכבים את האבחנה ומקשים על הטיפול, אומר ALA.

ברונכיטקסיס

שחפת היא זיהום השכיח ביותר על הריאות. שיעול פרודוקטיבי הוא הסימפטום השכיח ביותר. כאשר המחלה מתחילה לראשונה, שיעול מתרחש בדרך כלל עם התעוררות ומייצר כמויות קטנות של ריר צהוב או ירוק. ככל שהמחלה מתקדמת, השיעול נמשך לאורך כל היום ומייצר כמויות גדולות יותר של כיח, שעשויות להפוך לדם. הסובלים משחפת עלולים לחוות גם הזעות לילה מטפטפות, חום נמוך, עייפות, ירידה במשקל ואובדן תיאבון. שחפת מטופל עם טיפול אנטיביוטי מרובים על פני תקופה של שישה עד תשעה חודשים, על פי Merck מדריכים Professional Edition. הסובלים חייבים להישאר בבית או בבית החולים במשך השבועיים הראשונים של הטיפול, כיסוי שיעול עם רקמות, כדי למנוע התפשטות המחלה ולמנוע מבקרים.

Bronchiectasis היא מחלה ריאה המאופיינת על ידי התרחבות וצלקות של דרכי הנשימה הגדולות הנגרמות על ידי זיהומים חוזרים, שאיפת חפץ זר, סיסטיק פיברוזיס או הפרעה אחרת. ריר גדל כאשר הריאות מאבדות בהדרגה את יכולתן להסיר אותו. שיעול כרוני המייצר כמויות גדולות של ריר ונמשך חודשים או שנים הוא סימן של bronchiectasis, על פי הלב הלאומי, ריאות ודם המכון. תסמינים אחרים כוללים קוצר נשימה, צפצופים, עייפות וכאב בחזה. ככל שהפרעה מתקדמת, הריר עלול להפוך לדם. הטיפול מתמקד בניהול סימפטומים, טיפול בזיהומים בסיסיים, הסרת ריר ומניעת סיבוכים. Expectorants, bronchodilators ו אנטיביוטיקה הם prescribed נפוץ. טיפול בחמצן נדרש במקרים מסוימים. אם המחלה מבודדת לחלק מסוים של ריאה אחת, ייתכן שיהיה צורך בהסרה כירורגית.