מה הם הגורמים לצבע השחור?

דִיאֵטָה

צבע יוצא דופן של שרפרף יכול להיות מדאיג, אבל זה לא תמיד סיבה לדאגה. אם החומר צואה שחור כהה, זבובים או דמים, במיוחד על בסיס חוזר, טיפול רפואי הוא הכרחי. אוניברסיטת מרילנד מרכז רפואי (UMM) מסביר כי עובר שחור שרפרפים יכול להיות בגלל בעיה שקיימת בכל מקום בתוך מערכת העיכול כולו. מערכת העיכול כוללת הכל מהפה ועד פי הטבעת.

כלי דם

מספר מזונות ותרופות יכול להוביל שרפרפים שחורים. ברוב המקרים, אכילת מזונות או גלולות אלה רק תגרום התקף זמני של שרפרפים כהים. UMM אומר פריטים אלה מתכלים כוללים ליקריץ שחור, עופרת, גלולות ברזל, תרופות המכילות ביסמוט אוכמניות.

דַלֶקֶת

כל חריגה של כלי הדם בתוך מערכת העיכול עלולה לגרום לדימום, אשר יופיע כמו שרפרף שחור לאחר שעבר דרך מערכת העיכול. ה- UMM מזהה בעיות ספציפיות בכלי הדם, כגון מומים בכלי הדם, איסכמיה במעי, דליות הוושט ודרכי הקיבה. כאשר מתרחשת מום של כלי דם, זרימת הדם יכולה להיות מכווצת או שקבץ של כלי דם יכול להתפתח בצורה לא תקינה. בית החולים לילדים של סינסינטי מסביר שמדובר במתן פגם בלידה, אך הוא אינו מזוהה עד שמתפתחת בעיה, כמו שרפרפים שחורים. איסכמיה המעי הגס גורמת לצמצום זרימת הדם מופחתת המעיים בטנה, במיוחד את המעיים.

כיבים

מספר מרכיבים במערכת העיכול יכול להיות דלקתי, גרימת שרפרפים שחורים. דלקת יכולה להיות תוצאה של זיהום או גירוי. מזונות מסוימים יכולים לגרום לגירוי, בהתאם לבעיות הבריאות של הפרט. בעיות עיכול מסוימות, כמו מחלת קרוהן או תסמונת המעי הרגיז (IBS), יכולות לגרום לאדם להיות נוטה לצואה יוצאת דופן, כולל חומר שחור וזחילה. UMM מציין כי השימוש או שימוש יתר של תרופות כמו איבופרופן, naproxen או אספירין הוא לעתים קרובות להאשים עבור דלקת מתמשכת וכיבים במערכת העיכול.

כיב הוא פצע פתוח שיכול להתפתח בתוך מערכת העיכול. זה יכול לגרום לדימום פנימי כי הוא מופרש כמו שרפרף שחור, או שהוא יכול לגרום לאדם לעבור צואה דמים כאשר כיב הוא קרוב לסוף מערכת העיכול. הקליניקה של Mayo מסבירה כי על מנת שהדם יהיה הגורם לשרפרפים שחורים, הדימום יבוצע בחלק העליון של מערכת העיכול, כגון הבטן; בדומה לאולקוס, פצע בתוך מערכת העיכול נגרמת על ידי נקב או טראומה אחרת עלולה לגרום שרפרפים שחורים, מסביר UMM. אולקוס נגרמות בדרך כלל על ידי חומצות קיבה ותהליכים עיכוליים פנימיים אחרים, בעוד סוג אחר של פצע יכול להיות תוצאה של כוח קהה.