מה הם הגורמים לכאב האגף הימני?

גידול בלוטת יותרת הכליה

על פי המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד, כאב צד ימין עשוי להיגרם על ידי טראומה ישירה, בעיות עם איברי הבטן ומצבים רפואיים אחרים. מבנים מחוץ לאגף – השטח בין הצלעות התחתונות לבין עצם הירך, בצד של פלג גוף עליון – עשוי להפנות, או לשלוח, כאב לצד הגוף. כאב הכאב יכול לנוע בין מתון לחמור, תלוי בסיבת הכאב.

מחלת כליות פוליציסטית

על פי Cancer.net – משאב מקוון שמכיל מידע על סרטן אושר על ידי האגודה האמריקנית לאונקולוגיה קלינית – בלוטות האדרנל יושבות על גבי הכליות וכוללות שני חלקים נפרדים: הקורטקס והמדולה. בין הסוגים הנפוצים ביותר של גידולים בבלוטת יותרת הכליה, או גידולים המופיעים בתוך בלוטת יותרת הכליה, הם אדנומות, קרצינומה adrenocortical, neuroblastomas ו pheochromocytomas. Cancer.net קובע כי גידולים העיקריים בלוטת יותרת הכליה הם נדירים, ובדרך כלל להתפתח אצל אנשים בגילאי 45 ו 50. נשים נפוצים יותר מאשר גברים. התסמינים הקשורים לגידולים בבלוטת יותרת הכליה כוללים כאבי בטן ואגף, לחץ דם מוגבר, ירידה במשקל בלתי מוסבר, חולשה, צמיחת שיער מופרזת, שינויים בליבידו, עצבנות וחרדה.

תמוך בצד

MayoClinic.com קובע כי מחלת כליה פוליציסטית היא מצב שבו אשכולות של ציסטות – נוזל סרטני נוזל שקיות – טופס בכליות. למרות שהכליות הן בדרך כלל האיבר הנפגע ביותר, ציסטות יכולות להתפתח גם באיברים אחרים. סימנים נפוצים הקשורים למחלות כליה פוליציסטיות כוללים לחץ דם גבוה, כאבי גב ובכאב, כאבי ראש, עלייה בהיקף הבטן, דם בשתן, השתנה תכופה, אבנים בכליות, אי ספיקת כליות ודלקות בדרכי השתן. על פי MayoClinic.com, שני הסיבוכים המסוכנים ביותר הקשורים למחלות כליה פוליציסטיות הם לחץ דם גבוה ואובדן תפקוד כליות. לחץ דם גבוה יכול להוביל למחלות לב ושבץ, בעוד אובדן תפקוד כליות יכול מתכוון לטווח ארוך דיאליזה כליה או השתלת כליה להאריך את החיים.

על פי אתר האינטרנט של פגיעה בספורט, תפרים בצד, הידועים גם ככאבי בטן חולפים על ידי תרגילים, נפוצים בקרב ספורטאים, כולל שחקני כדורגל ורוגבי, שחיינים, רצים, רוכבי סוסים, חובבי אירובי ושחקני כדורסל. ד”ר גייב מירקין קובע כי תפרים בצד להתרחש כאשר הרצועות לצרף את הכבד כדי הסרעפת להיות מתוח או פגום. כאב הקשור לתפר הוא בדרך כלל מרגיש ממש מתחת לצלעות, אם כי כמה אנשים עשויים לחוות כאב דקירה בקצה להב הכתף בצד הפגוע. במקרים מסוימים, כאבים בצד תפר יכול לחקות את הכאב של אוטם שריר הלב, או התקף לב. שינוי דפוסי נשימה, חיזוק שרירי הבטן, הימנעות מזון ומים לפני הפעילות עשויה לעזור להפחית את הסבירות של תפר בצד. כ-65 עד 70 אחוז של תפרים בצד להתרחש בצד ימין של הבטן, על פי אתר ספורט פגיעה באתר.