מה גורם לצבע צהוב בידי?

סקירה כללית

שינויים בצבע העור שלך יכול להיות גילוי מדאיג, אם צבע זה הוא ניכרת בכל רחבי או מוגבל לאזורים מסוימים כגון הידיים או הרגליים. ידיים צהובות היא תגלית אחת כזו, עם מגוון של גורמים פוטנציאליים, כולל אחד זה נחשב מזיק – הדיאטה שלך. עם זאת, לראות את הרופא עבור כל צבע כזה שינויים בצבע, כמו ידיים צהובות ועור קשורות לפעמים למצב רפואי רציני.

גורם תזונתי

מצב הנקרא carotenemia מאופיין פיגמנטציה צהובה של העור, הנגרמת על ידי רמות גבוהות של בטא קרוטן – פיגמנט שנמצא צהוב, כתום וירוק צמחים וחומר הגוף ממיר ויטמין A. מאז קרוטן הוא אחד הפיגמנטים זה מוסיף טון על העור, הצטברות של בטא קרוטן בגוף מוסיף עודף צהוב על גוון העור. סיבה שכיחה לקרוטנמיה קשורה לצריכה ממושכת ומופרזת של מזונות עשירים בבטא-קרוטן, כגון גזר, סקווש, בטטה ותרד. Carotenemia תזונתיים נוטה להיות בולט ביותר בכפות הידיים ואת הסוליות על הרגליים, כמו גם את הקפלים nasolabial, או את קיפולי העור כי לרוץ מן האף אל הפה.

מצבים רפואיים

לעתים רחוקות, carotenemia נגרמת על ידי מצב רפואי. על פי סקירה של מארס 2003 ב “International Journal of Dermatology”, כולל סוכרת, שומנים בדם גבוה, בלוטת התריס, מחלת כבד ומחלת כליות גורם לא שגרתי carotenemia. זה carotenemia משני הוא האמין להיגרם על ידי מטבוליזם לקוי. לדוגמה, עלייה משמעותית בשומני הדם יכולה לקשור את קרוטנואידים ולמנוע הפרשות נורמליות דרך זיעה, שתן ושרפרף. גם אנזימי כבד והורמון בלוטת התריס אחראים להמרת קרוטנואידים לויטמין A, ולכן מחלת כבד והיפותירואידיזם יכולים להוביל לקרוטנואידים עודפים ברקמות. לראות רופא כדי לנהל את התנאים האלה יכולים לעזור לשפר את צבע העור הקשורים.

צַהֶבֶת

צהבת היא מונח המתאר את הצהוב של העור, העיניים ואת הרירית. זה נגרם על ידי הצטברות של bilirubin, פיגמנט צהוב שנוצר כאשר כדוריות דם אדומות נשברים. בילירובין יכול לבנות אם הכבד הוא חולה, פגום או המום, או אם יש בעיות עם צינורות שנושאים נוזל העיכול מהכבד. כל bilirubin כי לא יכול לברוח מהגוף מתחיל להראות דרך העור כמו פיגמנט צהוב. אנשים עם צהבת גם בדרך כלל לחוות סימפטומים אחרים כולל חום, ירידה במשקל, שתן כהה או חום, צואה חיוור או צהוב וכאב בטן. אם צהבת היא הסיבה של הידיים הצהובות, העור בכל הגוף יכול להיות צהוב. כמו כן, צהבת תגרום ללבנים של העיניים יש גוון צהוב – משהו שאינו קיים אם שינוי צבע הוא בשל carotenemia.

אזהרות

לפני שיחה עם רופא, זה רעיון טוב לחקור אם העור הצהוב נגרמת על ידי כתם. לדוגמה, קרם שיזוף ידוע כדי להפיג את העור, או צבע מכלים או חפצים אחרים יכולים לשפשף על העור המיוזע או רטוב. אם אין מקורות חיצוניים ברורים של צבע, הידיים הצהובות יכולות להיות סימן של עודף בטא קרוטן תזונתי או אינדיקטור נדיר של מצבים רפואיים מסוימים. לעיתים נדירות היא נגרמת על ידי הפרעות גנטיות או תופעות לוואי של התרופה. אם יש לך הצהבה של העור, או אם יש לך צהבת או כל תסמינים אחרים של מחלת כבד, פנה לרופא מיד.