מהן ההשפעות ארוכות הטווח של המטפורמין?

מְבוּכָה

Metformin הוא תרופה מרשם המשמש כדי לעזור לשלוט ברמת הסוכר בדם אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2. זה נמכר בדרך כלל תחת שמות המותג Glucophage ו Fortamet והוא זמין בלוחות קבועים ואיטיים לשחרר. Metformin פועל על ידי עבודה על הכבד והמעיים כדי להפחית את הפרשת וקליטת גלוקוז בדם. זה גם מגביר את הרגישות לאינסולין של השרירים והרקמות של הגוף, כך שהם לוקחים גלוקוז בקלות רבה יותר. MayoClinic.com מדגיש כי כמו כל תרופה, מטפורמין יכול לגרום לתופעות לוואי לא רצויות שעלולות להיות נפוצות או חמורות יותר.

השפעות העיכול

מטופלים הנוטלים מטפורמין, בייחוד אצל נשים, עלולים לחוש בחולשה כללית, עייפות וכאב מזדמן. Malaise עלול להיגרם על ידי השפעות אחרות של metformin על הכבד, הכליות, הבטן והמעיים, כפי שצוין על ידי Drugs.com.

ויטמין B12 ספיגה

הפרעות במערכת העיכול המשפיעות על הקיבה והמעיים הן השפעות נפוצות של מטפורמין. MayoClinic.com רשימות אלה כוללים בחילה, הקאות תנועות מעיים רופף או שלשולים. תסמינים אלה עשויים לרדת על ידי תחילת מינון נמוך של metformin ובהדרגה להגדיל את זה.

השפעות איברים

ויטמין B12 ספיגה עלולה להתרחש גם בחולים מסוימים על טיפול metformin. MayoClinic.com מסביר כי כימי בבטן נקרא גורם מהותי נדרש לגוף לספוג ויטמין B12. Metformin יכול להפריע כימי זה, גרימת קליטה ירד של ויטמין. בטווח הארוך, מחסור בוויטמין B12 עלול לגרום לסיכונים בריאותיים משמעותיים שכן ויטמין חיוני זה חשוב לסינתזה של דנ”א, ייצור תאי דם אדומים ופונקציות ביוכימיות אחרות בגוף. ירידה בויטמין B12 בדם עלולה להוביל לאנמיה מגה-גלובלית, שבה מח העצם אינו מסוגל לייצר תאי דם אדומים. למרות סוג זה של אנמיה אינו נפוץ, זה יכול להתרחש משימוש לטווח ארוך של metformin, גרימת רמות נמוכות של ויטמין B12.

שימוש ממושך במטפורמין עלול לגרום לבעיות בכבד או בכליות, על פי MayoClinic.com, משום שהתרופה משנה את תפקודי הכבד ומופרשת מהכליות. זה נפוץ יותר בחולים שכבר יש בעיות בכליות או בכבד, בנוסף לסוכרת מסוג 2. מסיבה זו, תפקוד האיברים מוערך לפני שהחולים מתחילים במטאפורמין, ובדיקות הדם קובעות כל שינוי חריג בחולים הנוטלים תרופה זו.